Budoucnost technokultury

Miloš Vojtěchovský

Michal

07.10.2005

45 min.

(mezi technooptimismem a technopesimismem) sci-fi, futurologie, filozofie technologie a různé pokusy o "třetí kulturu", konvergenci vědy, technologie a humanitních oborů.

V důsledku rychlého vývoje ICT (informačních a komunikačních technologií) a nových metod vizualizace, simulace a zpracování velkého počtu dat vzniká dnes řada nejen nástrojů, ale i teorií a koncepcí, ukazujících na potřebu dohovoru, dialogu, (konvergenci) oborů vědy a kultury: oblastí přírodních, humanitních věd a technologií.
Mezi zmíněné přesahy patří například Obecná teorie systémů, kybernetika, studium měst, kognitivní věda, memetika a další termíny, odkazují ke konceptuálním nástrojům, které významně ovlivňují současnou kulturu. Technologická akcelerace je větší a větší výzvou nejen pro humanitní vědy, ale i pro umělecká a literární díla. O tom svědčí například fenomén Science Fiction ale i vznik vědeckých oborů, jakými byla futurologie jako koncepce a metody odhadu budoucího vývoje komplexních systémů. Výzkumů futurologie se účastní týmy odborníků z oblastí teoretické a aplikované vědy: ekonomové, urbanisté, ekologové, politologové, sociologové, astronomové, odborníci na kognitivní vědu, počítačové systémy, umělou inteligenci, (někdy také umělci).

Bude vývoj inovací pokračovat ve stejném tempu jako v posledním století, nebo dochází k jeho logickému zpomalení? Vede technologický vývoj k zániku lidského druhu, nebo k jeho přeměně? Nedávno publikovaný text amerického vojenského fyzika Jonathana Huebnera (http://www.newscientist.com/channel/mech-tech/mg18625066.500) předpokládá, že technologickou akcelerace lidstvo zažívalo před více než stoletím a od té doby se rozvoj technologií spíše zpomaluje. Dokonce prý hrozí nová doba temna.
Článek vzbudil zajímavou diskusi, v které budeme pokračovat v rámci panelu: na jedné straně stojí technooptimististé, mezi kterými je nejhlasitější skupina "transhumanistů", na druhé straně skeptičtí kritici jednostranného vývoje nebo dokonce "technopesimisté", předpovídající zhroucení ekologického, ekonomického, technologického i ideologického systému současného západního (nebo dokonce v globálním měřítku) světa.

Úvodní panel seznámí studenty s různými modely konvergence vědy, technologie a humanitních oborů, které významným způsobem ovlivňují umělecké strategie práce s novými technologiemi. Důraz je kladen na experimenty, které pracují a s různými vizemi dalšího vývoje a které reflektují pravděpodobnou budoucnost různých oblastí audiovizuální kultury, technických nástrojů, architektury, ekologie, biotechnologií nebo ekonomie, práva atd.

odkazy: Santa Fé Instiut http://www.santafe.edu/
Buckenminster Fuller Foundation http://www.bfi.org/
The Long Now Foundation http://www.longnow.org/
The Whole Earth Foundation http://www.wholeearthmag.com/
Centrum pro teoretická studia http://www.cts.cuni.cz/
Transhumanismus http://www.transhumanism.org/index.php/WTA/index/,
transhumanismus.cz/blog

 


záznam
URL
320 x 240
45 min

Powered by eZ Publish™ CMS Open Source Web Content Management. Copyright © 1999-2010 eZ Systems AS (except where otherwise noted). All rights reserved.