Frankensteinovo dědictví v 21. století

Denisa Kera

Michal

14.10.2005

126 min.

Ekologie, biotechnologie - genové inženýrství, teorie živé planety.

Umělý život, umělá inteligence, biotechnologie, bioinformatika, memetika, nanotechnologie jsou oblasti, kde se jedná o postupném překonání rozdílů mezi biologií a technologiemi. Stírá se rozdíl mezi tím, co pokládáme za živé a neživé, přirozené a umělé. Představa evoluce se posouvá a zahrnuje i procesy a materiály, které nejsou nutně organické. Roboti interagující ve skupinách, stroje, které se dovedou učit, počítačové viry, umělý život a všechny další podoby neorganických živých systémů svědčí o tom, že biologie a technologie se pokouší vytvářet symbiotický vztah. Zásadní pro diskusi se stávají generativní a kreativní procesy, které vytváří nový mikrokosmos nebo umělý ekosystém autonomních agentů, celularních automatů a dalšího softwaru i hardwaru, který vědci nechávají volně modifikovat a procházet procesem evoluce v době, kdy dochází k stejně dynamickému vývoji v oblasti genetiky. Jaký je vztah evoluce a emergence, dvou nejzásadnějších pojmů v posledních dvou stoletích? K čemu směřují experimenty a hledání nových podob života a symbiózy organického a neorganického? Jaké jsou perspektivy světa, v kterém prý zmizí rozdíl mezi kódy a geny?

Biotechnologie je technologie, která využívá biologické systémy, živé organizmy nebo jejich části k určité výrobě nebo jejich přeměně či jinému specifickému použití.Technika a industriální civilizace jako spasení nebo hrozba lidstva? Transgenní rostliny a živočichové, klonování, změny v ekosystému planety jako důsledek technologického vývoje.

Podle některých vědců techniky klonování patrně dospějí brzy k bodu, kdy bude možné klonovat lidi. Již dnes lze koupit "umělou kůži", uměle je pěstována chrupavka a pracuje se na dalších orgánech (cévy nebo močový měchýř). V blízké budoucnosti bude patrně možné vypěstovat jakoukoliv lidskou tkáň. Vlastně tedy klonovat člověka. Podobný proces je kombinování organických a anorganických jednotek směrem k mutaci mezi zvířetem, nebo člověkem a strojem. Někteří umělci ve svých pracích uplatňují poznatky z výzkumu robotiky, biotechnologie, nebo ekologie, (většinou formou spolupráce vědců a umělců). Řada projektů upozorňuje na možné negativní důsledky a aplikace biotechnologií, na možnosti vnášet estetické prvky do etického kontextu věci. Tato oblast umění je nazývána transgenic art, případně ecology art. Téma otevírá řadu otázek, dotýkajících se současného umělce, technika a vědce.
http://www.critical-art.net/
http://www.ekac.org
www.pbs.org/art21/artists/chin/clip2.html
www.patriciajohanson.com
http://www.amdandart.org/
http://www.ornl.gov/sci/techresources/Human_Genome/project/
http://www.kumc.edu/gec/prof/geneelsi.html

 


záznam;
URL
320 x 240
126 min

Powered by eZ Publish™ CMS Open Source Web Content Management. Copyright © 1999-2010 eZ Systems AS (except where otherwise noted). All rights reserved.