V minulém týdnu kulturní obec nezahnívala. Například v Praze otevřeli v Holešovicích 70 % prostorů nové veliké galerie DOX, která by jednou mohla mít atmosféru, význam a živost jako londýnská Tate Modern. Rozdíl je pouze v tom, že čilou…
Novinky od KLaNGundKRaCH
Pražské D.I.Y. vydavatelství KLaNGundKRaCH (profil viz A2 č. 7/2008) přišlo se dvěma novými nahrávkami: Selfbondage skupiny Kaspar von Urbach a prvotinou sólového projektu anonymního…
Partyzánský boj bez násilí: TVTV versus TV
Guerillová televize je nutnou alternativou stále stejných televizních obrazů, jejichž stereotypy narušuje a odhaluje. Tuto alternativu na letošním Mezinárodním festivalu…
S Milošem Mendelem o nejasných pojmech
Vedle údajné stabilizace situace v Iráku jsme stále svědky rostoucích nepokojů v islámských zemích. Jedním z posledních případů byl výbuch bomby v pákistánském Islámábádu…
Říjnový do-it-yourself karneval proti represím
Jeden z posledních teplých dnů v roce využily asi dva tisíce lidí, převážně stoupenců freetekno subkultury, k uspořádání do it yourself karnevalu v pražských ulicích. Od roku 2003…
Tři povídky zde otištěné byly původně součástí cyklu Života na Kdysissippi (recenzi viz na s. 6), avšak do knižního vydání posléze zařazeny nebyly: Martin Machovec se domnívá, že ke škodě, neboť by zřejmě patřily k tomu nejlepšímu, co je…
Sochař Pavel Hošek (1976) pochází ze Zlína. V letech 1995–2001 absolvoval pražskou Akademii výtvarných umění, Školu Socha II, u prof. Jindřicha Zeithammla, kde mu byla během studií dvakrát udělena ateliérová…
Projekt radního pro kulturu Lipovského v desáté městské části „10 dnů Prahy 10“ je naprosto jedinečný. A co více, 10 dnů pro Prahu 10 se koná v 10. měsíci, končí 10. 10. v 10 hodin 10 minut a navštíví jej bezmála desítky lidí. Původně se…
Výsledky krajských voleb byly pro mnoho lidí, včetně mě, velkým překvapením. Předpokládal jsem, že znechucení občané potrestají všechny strany volební neúčastí. K volbám ale nakonec přišlo přibližně čtyřicet procent voličů, což je o dost více…
Český squatting má o sobě sice už i knihu, ale jinak se zdá, že jeho síla patří minulosti. Posledním mohykánem je stále obydlená vila Milada v pražské Troji, která krom sociálního bydlení funguje i jako centrum alternativní kultury. …
Zdá se, že jsme již dostihli „vyspělý“ svět, a tak je zcela běžné, že řediteli téměř čehokoliv se stávají vystudovaní manažeři. Jakmile se stanete univerzálním manažerem, máte vystaráno. Můžete si přecházet mezi jednotlivými organizacemi…
Jak se páše „atentát“ na autora
Dokument o udání agenta-chodce Miroslava Dvořáčka na jaře roku 1950 je autentický, o tom lze stěží pochybovat. Autentický je ovšem pouze ve své materialitě: vyrobila ho SNB. S tímto materiálním faktem lze zacházet různě.
Přestože nadcházející dušičkové období může lákat k pomalému posmutnělému rozjímání a Jan Štolba (s. 7) vás k němu svým zápisníkem ještě pobídne, je číslo novin, které máte v ruce, nabité texty o nevídaných událostech…
Anketa ke státním cenám za kulturu
Stát minulý týden ocenil pět umělců. Těžkopádné předávání cen opět ukázalo nechuť dávat při – tak lákavé – příležitosti jasné politické podněty veřejnosti, i když je to zvlášť zapotřebí. Jeden základní jsme se pokusili podsunout laureátům.
Havlova poslední hra ve světě
Nedávná premiéra nové hry Václava Havla vzbudila v Česku zaslouženou pozornost (viz A2 č. 23/2008). Jak Odcházení zapůsobilo při svém prvním uvedení v zahraničí?
Klaun Šalimar Salmana Rushdieho
Svět plný násilí. Svět, ve kterém je život nesnesitelný natolik, že jediné východisko představuje útěk k šílenství, které zdaleka není úlevou. Takto pochmurnou vizi nám přináší zatím předposlední Rushdieho román.
Jak dopadla Rothova pornografie na plátně
Snímek Isabel Coixetové Umírající zvíře nese v originále příznačné jméno Elegy. A skutečně vyvolává žalozpěv nad rothovskými adaptacemi.
Kniha Barbary Ehrenreichové Tato země je jejich země
Nespravedlnosti amerického ekonomického modelu a stud chudých jsou hlavními tématy americké novinářky a autorky bestsellerů.
Jedním z výrazných solitérů české umělecké scény je malíř Jiří Matějů (1960). Autor studoval na ČVUT (1980–1982) a absolvoval pražskou Akademii výtvarných umění (1988–1994; prof. Bedřich Dlouhý, prof. Miloš Šejn). …
Ústav pro studium totalitních režimů a jeho spolupráce s médii
Případ Kundera ohledává hranice svobody historického bádání, odpovědnosti jednotlivce i státní instituce, jejímž posláním je „zkoumat a připomínat důsledky činnosti…