S řediteli knihoven v Brémách, Londýně, Praze a Taipei
Pohled zvenku umožní na chvíli opustit konkrétní české spory a uchopit prostor moderní knihovny a kulturní politiku jinak, s jinými nároky. …
Alžírské obchodní kvality a česká korupce
Migranti z Alžírska nepatří k těm, o nichž panují mezi českou veřejností ty nejlepší představy. Slovo „Alžířan“ budí u většiny zdejší populace automaticky negativní stereotypy. …
Jak vážným hudebníkem je v současnosti třeba být?
Romanticky vážná důstojnost je v současné kompozici zkostnatělým přežitkem.
Markus „Mawil” Witzel je nepřehlédnutelnou hvězdou německého autorského komiksu. Za svůj sarkastický a sebeironický styl obdržel od redakce Leipziger Blitz přezdívku „Woody Allen místní komiksové scény”.
Vraťme se ještě k tématu ideologie a LFŠ v Uherském Hradišti. Blok věnovaný ideologickému zpracování převratových let 1949 a 1968 byl vzhledem k poloprázdným sálům asi nejméně atraktivní, nabízel však program pečlivě…
Pražský magistrát se zřejmě poučil z předchozích nezdarů a okázale předvádí, jak naslouchá hlasu veřejnosti. Nedávno svolal workshop k návrhu Akčního plánu řešení bezdomovecké problematiky…
„Yasukuni je nemoc, která postihla japonskou duši,“ prohlásil čínský režisér Li Ying, když byla v Japonsku kvůli protestům a zastrašovací kampani rozpoutaným extrémní pravicí odložena projekce jeho filmu. Pojednává o chrámu Yasukuni…
V minulém čísle jsme psali o auditu a následných vyhazovech v Galerii hl. města Prahy (GHMP). A o veřejném odporu. Od té doby se věci pohnuly k lepšímu. Na „jednání ve věci restrukturalizace“ galerie byla kromě dvou zaměstnankyň…
„Yasukuni je nemoc, která postihla japonskou duši,“ prohlásil čínský režisér Li Ying, když byla v Japonsku kvůli protestům a zastrašovací kampani rozpoutaným extrémní pravicí odložena projekce jeho filmu. Pojednává o chrámu Yasukuni…
Při výběru témat se v A2 necháváme vést výročími velice zřídka. Neboť udávat rytmus svého přemýšlení starým kalendářem je zvláštní zvyk, navíc v médiích a školách nesmírně oblíbený, ba nevymýtitelný. V těchto srpnových dnech a nocích…
Komiksový velkofilm jako vypjaté realistické drama
Byť nový film Christophera Nolana dějově přímo navazuje na režisérův tři roky starý snímek Batman začíná, v zásadních ohledech se od něho liší. Zatímco předchozí titul byl pouze…
Když se Martin Scorsese rozhodnul, že ve velkém stylu zvěční koncert Rolling Stones, musel vědět, že přichází téměř s křížkem po funuse. Stouni jednadvacátého století už nejsou ničím jiným než superexkluzívním pánským klubem.
Čím nepatrnější slovo, tím mocnější poesie
Francouzský bohemista píše o kontrapunktu Demlovy halasnosti: jsou jím ty nejtišší zvuky a hlásky těch, kteří nejsou vidět.
Už je to třeba konečně říct – novodobá olympiáda nikdy nebyla idealistická akce. Od začátku, kdy baronu Pierru de Coubertinovi probliklo hlavou, že by bylo fajn převést řecký agón do dnešních podmínek, bylo v tomhle…
Španělský výtvarník a vydavatel komiksových časopisů Félix Díaz (užívá též přezdívku elfelix) se narodil v roce 1978. Pochází z Valencie, kde také vystudoval umění (sochařství, malbu a video) na Universidad Politécnica. Ještě na škole propadl komiksu a společně…
Kavkazské Kosovo v ruském velmocenském prostoru
Události na Kavkaze jsou zdánlivě daleko, mnozí pokládají za nejjistější poměřovat je středoevropskou zkušeností a schovat za moralismus roli šmelinářů se zbraněmi. …
Mark Francis (1962) narozený v Severním Irsku patří mezi tzv. Young British Artist. Jeho obrazy, kresby a grafiky působí na první pohled civilně, ne příliš angažovaně – narozdíl od ostatních umělců své generace. …
Moravský básník Pavel Petr (1969) je bezesporu zkušeným autorem, jenž v počtu svých sbírek již překonal desítku. Nyní přichází s posledním dílem svého elegického triptychu: po sbírkách S tebou tmavé louky roztroušených ostrovů (2004)…
S Erikou Abrams o Spisech Ladislava Klímy
Příběh díla Ladislava Klímy v domácím prostředí je tristní. Erika Abrams jeho spisy vydává ve Francii i v Česku navzdory liknavosti českých kulturních institucí.
Vždycky jsem měl slabost pro obskurní komponované pořady a prázdninový program ČT mi (opět po roce) udělal velkou radost. Co obyčejně bývá z archivů ČT opatrně vypreparováno v podobě vtipného sestřihu, je v okurkové sezóně…