15. leden 2009 | Ceny - eeePC |
Takže každé 3 měsíce - ASUS eeePC, netbook, který způsobil téměř mánii. Hongkongská firma globálního rozsahu hodila na trh miniaturní 1kg vážící notebook a to ne za extrémně vysokou cenu, jakou měly takovéhle věcičky dříve, ale naopak jako vůbec nejlevnější PC. Místo klaického disku SSD paměť, osmipalcový displej, wifi a vůbec vše potřebné k surfování v kavárnách, telefonování přes Skype, pouštění si videí z Youtube... a s Linuxem. eeePC mělo úspěch a stalo se objektem masivního moddingu. Však si dejte na Youtube vyhledat eeepc - uvidíte lidi co si na něj dali Mac OSX, Windows, různé další distribuce Linuxu a dokonce jedna speciální pro eeePC přímo vznikla, eeebuntu, odvozená z Ubuntu.
Konfigurace výhry, která bude tady na tomto blogu vyhlášena 30.4., 1.8., a 31. 10. 2009 je Intel Atom 1.6GHz, 1GB RAM, 16GB SD disk, 3x USB, čtečka paměť. karet, 8.9" displej 1024x600, 1kg, na baterie až 4h, spotřeba 36W. Navíc místo továrního Xandrosu na všechny nainstalujeme eeebuntu a pak pure data, processing a další radikální softwary přímo připravené k použití.
Proč tato cena? eeePC je skutečně konvergentní zařízení. zpracovává zvuk, obraz, video, text, midi, je ultra-mobilní takže ideální na cesty, práci v terénu, nepotřebuje další monitor či cokoli takže ho můžete zabudovat do instalace, přilepit páskou přímo k projektoru a ovládat na dálku, má vetavěnou kameru a můžete z něj streamovat... je to něco co dostalo názvy jako Pervasive technology, ubiquitous computing nebo everyware. Tím, že těžký, rigidně jednoúčelový stolní počítač s formálním pracovním prostorem okolo vyměníte ta takovéhle zařízení, dostává se do mnohem více situací ve vašem životě, stejně jak se to podařilo mobilním telefonům. Mění také společnost. Ukázalo se že pomáhá v problematických zemích a městech dětem a je jim alternativou zbraní nebo drog. Potkal sem loni chlapíka z venezuely provozujícího radio a videoblogy který mi nadšeně vyprávěl o sociální změně kterou chce způsobit a ukazoval mi že je rozdíl mezi ohýbáním ukazováčku vodorovně (jako když mačkáte spoušť zbraně) a svisle (jako když klikáte myší). Koukněte se taky na toto - právo na vzdělání.