22. únor 2010  

Interagovat od malička

« 
starší poznámka
|

Interaktivní hračky jsou takové hračky, které reagují na podněty z okolí. Jde tedy převážně o hračky, které vykonávají nějakou akci, například hračky mluvící či nějakým způsobem komunikující. Může se jednati o velmi jednoduché hudební hračky až po roboty, které využívají nejmodernějších technologií, operačních systémů, wifi apod.

Řada interaktivních robotů

Interaktivní roboti nabízejí dětem (a rozhodně i dospělým) řadu možností ke hře. Roboty lze ovládat různými způsoby - hlasem, telefonem přes bluetoth nebo IR dálkovým ovladačem. Zajímavé rozhodně je, že lze přes ovládací software připojením k počítači jednoduše vytvářet vlastní scénář jeho pohybů, naprogramovat vzhled jeho tváře, světla a zvuky, které vydává. Robot může být kladný i záporný hrdina, bojovník s různými druhy útoků. Robot se pohybuje všemi směry,dražší modely mají vestavěnou kameru na hlavě, se kterou umí hýbat. Umí fotografovat, je kompatibilní s iPod či jiným MP3 přehrávačem, umí přehrávat hudbu ve stereo kvalitě a lze ho využít i jako handsfree set. Nejsofistikovanější verze těchto roborů má zabudované Wifi a je opravdovým špiónen. Díky připojení k internetu, lze ovládat na dálku. Má senzory pohybu, které aktivují fotoaparát a když se něco stane, pošle vám e-mailem fotografie. Tito roboti zároveň fungují jako stavebnice.

Vychovej si svého dinosaura

Tým tvůrců složený z animátorů, robotiků, biologů či animátorů přivedl na svět dinosaura nesoucí název Pleo. Zajímavé na této hračce je, že jeho majitel ho vychovává. Podle toho, jak se svému dinosaurovi věnujete, takový je a tolik toho umí - "každý Pleo je jedinečný, každý Pleo má unikátní osobnost, jejíž vývoj je založený na jeho výchově". Pleo nereaguje jen na svého majitele, ale i na své okolí.

Jednodušší interaktivní hračky

Na trhu jsou také levnější hračky, které nemají tolik funkcí, ale přesto mohou nabísnout zajímavé možnosti. Podle mého názoru je vizuálně velmi zajímavý je robotický brouk (v černé, zelené, červené, modré a oranžové barvě), který se pomocí čidel vyhýbá překážkám a lze jej ovládat zvukem, např. tleskáním - s těmito brouky by se mohly pořádat zajímavé a napínavé překážkové závody (myslím, že by to bylo rozhodně zajímavější než uspořádat závody hlemýžďů jako za dob mého dětství). Infračerveným paprskem lze ovládat také robotické píďalky.

Hračka, která učí děti pečovat o o druhé je Medvídek Bolíto - více se podobá klasické plyšové hračce, která je zraněná a péčí o hračku dítě medvídkovi ulevuje a on je tak spokojený a uzdravuje se.