Industriální stopy

Od prvního ročníku v roce 2001 představuje Bienále Industriální stopy platformu pro výměnu názorů mezi odborníky různých profesí i pro publikování a popularizaci tématu širší veřejnosti. Čtyři ročníky bienále představují cyklus konferencí, výstav a kulturních akcí o „možnostech, smyslu a úskalí" konverzí industriálních objektů.
Cíle lze ve stručnosti shrnout v následujících bodech:
- Každé bienále představuje sérii akcí, jejichž cílem je upozornit na průmyslové dědictví a oživit místa, která zůstávala nepovšimnutá. Jednotlivé akce - konference, výstavy a performance -, jsou do značné míry autonomní. Organizačně jsou propojené, ale tématy i formou různorodé, což je do značné míry podmíněné i možnostmi financování jednotlivých projektů.
- Cílem bienále je propojit pohledy a přístupy více profesí, které jindy stojí mimo a jsou limitovány často proti sobě stojícími profesními zájmy i profesním vzděláním (školením) - architektů, stavebních inženýrů, památkářů, developerů, sociologů, lidí z oblasti kultury - umělců, divadelníků, hudebníků. Zdaleka ne vždy se podaří sladit jejich pohledy. V minulých letech došlo v rámci akcí bienále k častým kontroverzím.
- Bienále, především jeho odborná část - konference, vytváří příležitost pro zveřejnění výsledků činnosti Výzkumného centra průmyslového dědictví ČVUT a dalších odborných pracovišť, především Národního památkového ústavu a technických muzeí.
- Akce bienále a prezentace tématu na veřejnosti jsou příležitostí k získání dalších finančních zdrojů na výzkum, na mapování objektů průmyslového dědictví, na budování centrálního Registru průmyslového dědictví (hlavní poslání VCPD). Díky získaným prostředkům je také možné výsledky publikovat například formou tištěných přehledů či populárních průvodců. Tyto publikace pak zpětně bezesporu pomáhají k větší informovanosti veřejnosti, ve svém důsledku i k ochraně hodnot těchto objektů.
- Výstavy pořádané v rámci bienále jsou impulsem a motivem, aby se tématu věnovali architekti a tvůrčí umělci. Tím se opět dostává do širšího povědomí. Obohacují je o obecnější celospolečenské souvislosti a tvůrčí přístupy - téma jako součást změny životního stylu, životních postojů, hodnotových měřítek.
- K ambicím bienále patří představení situace průmyslového dědictví České republiky v kontextu obdobných snah ve světě (v zahraničí). Účast zahraničních hostů a důraz na prezentování zahraničních příkladů a zkušeností je i důležitým motivem proměny vztahu veřejnosti k tématu průmyslového dědictví.
- Akce bienále nepředstavují jednolitý názor, kde by všichni účastníci zaujímali shodné postoje. Prezentované přístupy mohou stát i proti sobě. Podobně to bude nejspíš i v roce 2007. Jednotlivé akce bienále tak vytvářejí prostor pro hledání východisek. Díky širšímu tematickému i profesnímu záběru mění vztah veřejnosti k průmyslovému dědictví. V průběhu uplynulých let od prvního bienále výrazně roste zájem o akce i vydané publikace. Přibylo také příkladů nového využití a konverzí průmyslové architektury. Upřímně řečeno - s nimi se objevují i další náměty, problémy a otazníky. Aby nové využití nebylo zneužitím a jinou cestou ke ztrátě hodnot. To se nakonec stává i aktuálním a převažujícím tématem.