Jednou ze zásadních otázek současnosti je problematika a různé interpretace pojmu ?svoboda?. Zdá se že jsme stále svobodnější a tedy šťastnější, než naši předkové. Jsme svědky změn, směřujících k postupné sekularizaci, rozpadu společenských a náboženských tabu. Jde o procesy upevnění občanských a ekonomických práv jednotlivců a privilegovaných skupin.
Odvrácenou stranou těchto změn je narůstající křehkost a nestabilita celého systému, nazývaného sociologem Ulrichem Beckem ?společností risku?. Globalizovaná ekonomika je ?naprogramovaná? na neustálé zvyšování výroby a spotřeby, větší a větší podíl na produkci a reprodukci zboží a informací přebírá technologický aparát. Stávající ekonomická hegemonie se pokouší zachovat pozice a stávající stav. To je jeden ze zdrojů ekonomických turbulencí, stresu a depresivních anamnéz lidí žijících ve vyspělé postindustriální společnosti, stejně jako rostoucí nespokojenosti většiny lidstva, nesoucí důsledky tohoto vývoje.
Ekonomické a občanské svobody: právo na informace, vzdělání, na vyjádření vlastního mínění se zdají být v protikladu s tendencemi k bezpečnosti, k dokonalejšímu dohledu a kontrole.Snahy k zastavení rostoucí mobility a svobody šíření a přijímání informací je způsoben různými formami zpětných vazeb, rozpadem hegemonie států, národních celků a dalšími sociálními a ekonomickými faktory. Mechanismy ovládání a kontroly sledujeme v oblasti omezování svobody pohybu, přítomnosti kontroly, v monitorování veřejného prostoru, v pronikání informačních bloků, cenzůry a v implantaci technologií do soukromí lidí. Hlavně však do mediálních strategií ?úpravy? veřejného mínění nástroji elektronických médií.
Rozvoj komunikačních a multiplikačních nástrojů rozbil tradiční pojetí protikladu pojmů ?originálu? a ?kopie? a zasáhl oblast kreativity a autorských práv. Technologie hraje zásadní roli v problematice práva jednotlivce na účast při rozhodování o veřejných záležitostech stejně jako v oblasti tvůrčích aktivit.
Současná kultura i komunikační technologie se tématuizují zásadním způsobem otázky autorské a tvůrčí svobody. Současné umění otevírá diskusi o nové pozici tvorby a autora v kontextu zábavního průmyslu, technologických aplikací multiplikace, distribuce a strategie trhu. Oproti tradičnímu systému ?autorských práv? vzniká koncept tzv. ?open source? a ?creative commons? vedle řady dalších iniciativ, pokoušející se ?humanizovat? svět ovládaný obchodem.