Umělá a přirozená inteligence

Pavel Smetana

There are no related objects.

25.11.2005

0 min.

Všechny postupy a algoritmy, které vedly k určitému napodobení projevů inteligentního chování člověka, jsou předmětem zkoumání mladé vědní disciplíny - umělá inteligence (Artificial Intelligence, zkratka AI).

Umělá inteligence je jednou z nejrychleji se vyvíjejících vědeckých a technických disciplín. Součástí AI je výzkum neuronových sítí - matematických modelů neuronových sítí živých organismů. Jeden směr výzkumu směřuje k pochopení a modelování těchto sítí. Úkolem je zjistit, jakým způsobem mozek pracuje a jak člověk myslí. Druhý směr výzkumu, který vedou inženýři inspirováni neurofyziologickými poznatky, jsou tyto modely implementovány do hardwaru a softwaru.

Základní otázka AI, zní, jestli lze i u uměle vytvořených systémů dosahovat reakcí a chování, které bychom mohli srovnat s inteligencí žijících organismů. Filosofie se zamýšlí nad tím, zda-li mohou stroje ?myslet?, ale neposkytovali žádný návod, jak strojového myšlení dosáhnout. S vývojem techniky byly postupně navrhovány různé experimenty, postupy a algoritmy, umožňující určitá hlediska inteligentního chování napodobovat. K tomu byly využívány jak techniky zkoumající činnost živých organismů na úrovni biologické, tak i techniky vycházející z matematické abstrakce mentálních procesů lidského mozku a úrovni psychologické. Interface mezi lidským myšlením a strojem (humane-machine interface) Kombinace mechanického myšlení a lidského myšlení v oblasti umění a vědy.
http://ui.zcu.cz/
http://www.iec.org/online/tutorials/hmi/
http://www.cski.cz/