Ti rádoby umělci, co se neskrejvaj, co se prostituujou v médiích, ti zoufalí zmrdi, co z talířů decentně požíraj hovna na různejch těch rautech a recepcích, a myslej si, že tohleto je to pravý, že to je vono, vod těch se nic čekat nedá.
...
Iluze o moci umění byla definitivně opuštěna. Na západě se z vlků spontaneity stávaj "beránci vědění a krásy". Kdy už konečně někdo při předávání nějaký tý ceny řekne, táhněte všichni do hajzlu, panáci zasraný a dejte mi pokoj. Kdy už se objeví někdo radikálně normální?
Vladimíra K. jsem potkal onehdy u nás u Veletržáku v samoobsluze. Jelikož nemám peníze a jsem v těžkých dluzích, bral sem jen půlku chleba a s tímto nuzným úlovkem stál ve frontě u pokladny, když sem pozoroval vlasatou osobu, vybíráním nejrůznějších pochutin do téměř plného košíku zaujatou tak, že se na mne ani nepodíval, rozšafně se pohybujíc mezi regály, na chvilku přiběhnuvšíc i k pokladnám, přihodit pár cukrátek ze stojanů. Tomu říkám dobře etablovaný umělec. A já žeru suchej chleba a snažím se jím nakrmit tři děti.
michal klodner, 12. 10. 2011 17:12, 0 komentářů
Tagy
Florian Kramer, kreativní průmysl, snobismus, umění
The German artist Gerhard Merz said in 1991 that "creativity is forhairdressers". Professional artists and designers never had a highopinion of the word "creative" and the people bearing it on theirbusiness cards, from creative directors to creative consultants andcreativity trainers. An exception perhaps was Merz' colleague at theDusseldorf Academy of Fine Art, Joseph Beuys. Anticipating much oftoday's community art, he embraced the notion of creativity in itsbroadest sense and sanctioned any type of socially constructive workas art. And Merz, while making a sound point against romanticizedartistic subjectivity and the overall stupidity of the word"creative", was a highbrow art snob dismissing the lower crafts.
test user, 29. 2. 2012 12:07
ctenimista.cz