Kritika / Jiří Flígl
Současná generace filmových publicistů i fanoušků evidentně dospěla do nostalgicky apatického stadia důchodců. Ke spokojenosti stačí jen tuctová Sylvestrovská estráda s obsáhlým seznamem účinkujících, jejichž hvězdná zář nám na tvářích vyloudí vypatlané úsměvy. Kino se změnilo v médium věčného návratu a dramatickou imerzi či identifikaci s postavami vystřídaly komentáře k věku aktérů či vzpomínání na jejich dávnou vitalitu.
Kritika / Tomáš Stejskal
Hrdinové filmů Wese Andersona jsou příliš výstřední na to, aby mohli žít v normálních společenských a příbuzenských svazcích. Jsou příliš nedospělí na to, aby mohli mít rodiny a málo dětští na to, aby žili bezstarostný život. Andersonovy komedie vždy přetékají melancholií a smutkem ve stejné míře, v níž jsou jejich univerza přeplněna detaily a vizuálními gagy. Díky práci s lokacemi a užitím hudby působí ojediněle a podobají se máločemu z filmové tvorby. Spíše se blíží světům současné umělecké fotografie či designu, v nichž je vše obdobně pečlivě inscenované a naaranžované.
Horizont / Martin Blažíček
Souběžně s poutí nového filmu Apichatponga Weerasethakula Strýček Búnmí českými kiny uvádí distribuční společnost Artcam ve spolupráci s galerií Tranzitdisplay instalaci Fantomy vesnice Nabua. V pravém slova smyslu nejde o "doprovodný program", neboť oba počiny jsou součástí téhož širšího projektu Primitive, věnovaného místům a paměti severovýchodního Thajska. Ten obsahuje krom zmíněného dále film Dopis Strýčkovi Búnmí a rozsáhlejší instalaci Primitive.
Kritika / Lucie Česálková
Příběh vědce zpochybňujícího smysl lidství svým úpisem ďáblu je Sokurovovi jen symbolickým rámcem pro hru na zcizování se původní legendě i kanonickému Goethovu dílu. Faustovská témata ve snímku zůstávají v souladu s takřka surreálnou poetikou celého filmu pokřivena, transponována do jiné polohy, jiného plánu, naplněna jinými významy. Vysoké hodnoty vědění a duchovna, spirituality a morálky, rozebírané ve Faustových rozpravách, jsou zde bezprostředně konfrontovány s výzvou materiálna: jednak svým zasazením do špínou a tělesností prodchnutého mikrosvěta příběhu, jednak tematizací jakožto hodnot věčně soupeřících s a zaostávajících za hmotnými lákadly touhy po penězích, jídle a sexuálním chtíči.
Rozhovor / Tomáš Stejskal
O programu právě probíhajícího 18. ročníku festivalu Febiofest s Štefanem Uhríkem, Hanou Cielovou a Janem Follem. Dramaturgové festivalu prozrazují, jaká překvapení čekají na diváky letos a řeč je také o dalších neobvyklých prostorech, na kterých Febiofest bude filmy promítat.
Rozhovor / Veronika Lišková
První věc, která mě zaujala v souvislosti s letošním ročníkem festivalu Jeden svět, je film Na stupních vítězů německého režiséra Jana Tenhavena, který jste vybrali na zahájení. Tento snímek pojednává o pětici aktivních seniorských atletů. Není to pro Jeden svět z tematického hlediska poněkud neobvyklý start? Nad programem a proměnami festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět s jeho ředitelkou Hanou Kulhánkovou.
Kritika / Aleš Stuchlý
Film, do kterého se nikomu moc nechtělo. I tak by se dalo nahlížet na genezi snímku Fighter, který největší filmová studia nejprve odmítla financovat a jehož natočení se postupně zřekli takové veličiny současné americké kinematografie jako Darren Aronofsky (nakonec v roli koproducenta) nebo Martin Scorsese.
Téma / Kamil Činátl
Do jaké míry filmové obrazy minulosti (historické dokumenty či hrané fikce) ovlivňují podoby toho, jak vzpomínáme na "naše" dějiny? Jakou roli hraje filmem konstituovaná obraznost v české kulturní paměti? Film dnes představuje pravděpodobně nejdůležitější médium reprezentace minulosti. Řada výzkumů potvrzuje, že s ohledem na kolektivně sdílené představy o dějinách může filmu stěží konkurovat nejen historiografie, ale též školní dějepis.
Kauza / Luboš Ptáček
Po nuceném odstoupení z vedení Letní filmové školy Jiří Králík na organizaci filmových akcí nezanevřel a snažil se dokázat, že byl odvolán neprávem. Jeho nová angažmá však potvrdila správnost tehdy velmi emotivně vnímaného odchodu. Jako umělecký ředitel konkurenčního trucfestivalu Film nad řekou v Písku skončil již po roce. Obdobně dopadlo jeho účinkování v projektu Cinema Mundi. Navzdory opakovaným nezdarům přichází čerstvě s projektem nazvaným Filmový kánon, na kterém spolupracuje s největší internetovou tuzemskou filmovou databází ČSFD.