Téma / Gábor Farkas
Na předávání cen MTV Video Music Awards v roce 2006 předvedla skupina Raconteurs společně s režisérem Jimem Jarmuschem pod názvem Internet Killed the Video Star předělávku skupiny Buggles Video Killed the Radio Star, proslulou coby vůbec první klip MTV. Píseň zvěstuje konec jedné éry: pád říše MTV. Úzké rámečky nového média neodstranily z televizních obrazovek jenom klipy a jejich příjemce, ale naznačily nové formální možnosti pro vizuální umění sdružující se kolem vyčpělého popu.
Ivetka a hora / Slova bez myšlenek nemohou jít do nebekritikaDominika Prejdová
Událost týdne / Redakce
Velkou, téměř celotýdenní retrospektivu připrapivalo sdružení Pastiche Filmz Janu Švankmajerovi ve filmovém sále University Palackého v Olomouci. Od pondělí 13.5. do pátku 17.5. se zde budou každý den konat projekce Švankmajerových krátkých i celovečerních filmů. Ve středu navíc proběhne vernisáž Švankmajerovy výstavy Animované gesto a sucho v ústech za osobní účasti samotného tvůrce v Olomoucké komorní venkovní galerii Vitrína Deniska.Více na www.vitrinadeniska.czwww.pastichefilmz.org
Kritika / Vít Schmarc
Svět Fliegaufova posledního filmu je plný násilí, které nemá jasné kořeny, je vsáklé do skutků a chování postav podobně organicky jako strach, jenž neslyšně vyprovází cesty všech tří aktérů. Žádný z nich přitom nemá blízko k ideologickým stereotypům „líných / pracujících Romů“, snímek je naopak vystavěn na citelném odporu k takovému katalogizování. Ani jeho drastické finále nelze vykládat jako obžalobu, vydírání nebo angažovaný apel, je to mrazivě věcná připomínka toho, že za našimi soudy a postojovými stereotypy ještě stále dýchá skutečnost, z níž ve výkladech často zbývají jen prázdné formy slov a názorů.
Jihlava 2008 / O filmech, hostech a spiknutíglosaZdeněk Holý
Glosa / Jan Kolář
Je jistě zbytečné zdůrazňovat, jak výjimečné postavení má v rámci českého filmového dění Mezinárodní festival dokumentárních filmů, který do sychravé Jihlavy už třináct roků po sobě přivádí množství filmových fanoušků, novinářů i tvůrců. To, co v sedmadevadesátém roce vzniklo jako v zásadě nadšenecká akce absolventů jihlavského gymnázia, by stálo za pozornost už jen kvůli rychlosti, s jakou dokáže všechny zmíněné kategorie různě motivovaných návštěvníků každoročně přetavit v nehierarchizovaný chumel, který na přelomu října a listopadu promění mlhou potažené centrum Vysočiny v celkem snesitelné místo k žití (či alespoň konzumaci alkoholu).
Rozhovor / Jindřiška Bláhová
Patří k hollywoodským veteránům, ke staré škole. Ve filmové branži se pohybuje od 70. let. Jeho jméno se v 80. letech vyslovovalo jedním dechem se jménem Stevena Spielberga, pro jehož společnost Amblin Entertainment natočil dnes už kultovní hororovou komedii Gremlins (1984). Pro fanoušky hororu a exploatačních filmů je díky snímkům jako Piraňa (1978) a Kvílení vlkodlaků (The Howling, 1981) ikonou a kdo ví, kam by se jeho kariéra ubírala, kdyby se dobrovolně nevzdal režie prvního Batmana.
Kritika / Jiří Flígl
Celovečerní debut Petra Jákla dal konečně českému publiku to, po čem dlouhou dobu toužilo: bombasticky exploatační ztvárnění případu nejznámějšího českého vězně Jiřího Kajínka. Již filmová upoutávka pompézně odkrývá karty snímku: dynamický sestřih efektních záběrů, v nichž se mísí vypjatou dikcí pronášené repliky se stylovými obrazy sexu, násilí a užívání střelných zbraní, podkresluje hlas vypravěče, který přímo oslovuje diváky, přesněji řečeno jejich předsudky. Dramatický monolog s jízlivou slinou připomíná porevoluční kocovinu, kdy si "demokracii a podnikání každý vykládal po svém", a po vzoru bulvárních titulků hlásá "Kdo stojí v pozadí?
Karel Vachek (etc.)knihaKamil Fila