a2
glosa Jana Vávry
Hudební průmysl, jak jej známe, se potápí. Nic nového pod sluncem. Poslední ránu zasadila velkým vydavatelstvím opět britská alternativně-rocková skupina Radiohead, kterou provází aura inovátorů na všech frontách. …
glosa Filipa Pospíšila
Český prezident si podle odhadů některých komentátorů chystá pozici pro vrcholný majstrštyk. Pokud se mu podaří na podzim rozdrolit nejdříve Topolánkovu pozici v ODS a pak současnou českou vládu, může se mu od ledna podařit fakticky předsedat…
editorial
Při ohledávání tématu středoevropské literatury, kterému se věnuje hned několik článků v tomto čísle, vytahujeme jak králíky z klobouku nejčastěji ta jména, která bychom čekali. Ale i když na nás takto opakovaně vyjukne znovu Kafka…
Kam s nimi?
Každý hudební publicista musí občas řešit nerudovskou otázku „Kam s nimi?”. To když se podívá na hromadu CD nosičů, které se nevyhnutelně vrší na pracovním stole. Dostávat zdarma hudbu přímo od vydavatelů je jednou z výhod…
Diskusní groteska
Rada ČRo není budoucnost tohoto národa
Rada Českého rozhlasu, instituce placená z koncesionářských poplatků za to, aby na veřejnoprávní rozhlas dohlížela, obvinila Rádio Wave z fašismu.
Mizející stopy imaginárního teritoria
Anketa o středoevropské literatuře
Ačkoliv je literatura střední Evropy evidentně těžce konceptualizovatelná entita, v odpovědích dotázaných literárních autorit lze vysledovat množství styčných ploch, které mohou posloužit k přesnějšímu definování jejího tvaru.
Další zpráva o stavu obce
Oidipús král upravený
Antická tragédie se otevírá nejrůznějším výkladům. Pro jakou interpretaci se rozhodlo divadlo Company.cz a co říká jejich Oidipús o dnešním světě?
Glosa
Marek Švehla ve svém článku o reformě univerzit, otištěném v Respektu 42/2008, píše: „Na druhou stranu vysokoškolští učitelé z humanitních škol, kteří méně dělají vědu, mají podprůměrné příjmy.“ Dokazuje tím, že navzdory snaze…
Zdvojnásobme příjem vysokých škol!
Demogrant jako nástroj financování terciárního vzdělávání
Nová koncepce terciárního vzdělávání, prezentovaná Ministerstvem školství v Bílé knize, vzbuzuje naděje, že zahnívajícími…
Vojtěch Míča
Sochař Vojtěch Míča (nar. 1966 v Praze) vystudoval Střední umělecko-průmyslovou školu v Praze a AVU (1985–1992). Jeho sochy jsou bytelné; mohutné Něžné prefabrikáty (název jednoho z autorových cyklů) – třeba ohromné betonové či železné…
glosa Jakuba Mračna
Kolem vyhlášené radnice v Praze 5 je zase živo. Po volbách v roce 2006 se situace v místním zastupitelstvu vyřešila faktickým rozkladem všech politických klubů (včetně ODS). Pak následovaly dva roky vzájemného napadání mezi „hodnými“, kteří…
glosa Michala Špíny
V jednom lokále v Santiagu de Compostela se mi dostal do ruky deník El Mundo z 24. září. A narazil jsem v něm hned na tři zmínky o své vlasti: v sekci komentářů hájil Bernard Henri-Lévy Milana Kunderu a mluvil o ironii v názvu časopisu Respekt…
glosa Filipa Pospíšila
Teď, když sociální demokracie zvítězila ve volbách, je vhodná chvíle k zamyšlení a analýzám. Nemluvím o takticko-strategických rozvahách vedení politických stran. Mám na mysli nás, běžné voliče. Při pohledu na představitele současné ČSSD nás…
glosa Vojtěcha Koteckého
Pralesní rezervace v české krajině většinou vznikají ze sofistikovaných odborných důvodů. Vědci je navrhují, aby chránily unikátní ekosystém i domov vzácných druhů zvířat a rostlin. Oficiální vyhlášky se hemží latinskými termíny a odkazy na…
Skeptický mladý muž ve vlaku
Cenu Jindřicha Chalupeckého pro mladé výtvarníky získal Radim Labuda. Připomínáme rozhovor, který jsme s umělcem vedli v A2 č. 13/2008.
editorial
Skoro všichni používáme počítač a skoro všichni chceme být svobodní. Ve skutečnosti nás ale zotročují ti, kdo si se státní pomocí patentovali a do velké míry monopolizovali jazyk, pomocí něhož počítač komunikuje a myslí. Říše svobodné kreativity…
Skládačky z cizí hudby
Piráti šedé zóny
Kreativita současné hudební scény dávno nevychází jen ze zdrojů, které hudbu tvoří od nuly. Bootlegy a mash-upy, tedy pirátské remixy či složeniny více existujících skladeb, jsou populárním trendem, který…
Genocida jako umění fugy
Laskavé bohyně Jonathana Littella
Navzdory chmurným prognózám a znepokojivým statistikám dokazujícím, jak prodej knih i obliba čtení v celoevropském měřítku klesá, dostává se nám nyní do rukou román, který se i při svých…
Pirátské vlajky
Ondřej Maleček (1977) prošel rozmanitým studiem. Rok strávil na pražské Pedagogické fakultě UK – obor český jazyk a výtvarná výchova, poté přešel na Divadelní fakultu AMU – obor scénografie…
Open Source: oko uragánu evoluce
Informační technologie prorůstají životem společnosti postupně, ale neúprosně. Přišel čas toto téma zpolitizovat, protože má klíčový význam pro naši budoucnost. Mafie firmy Microsoft a jejích dodavatelů kontroluje 95 procent trhu…