a2
editorial
Tématem čísla je v podstatě moderní (a módní) literární mluva, ovlivněná jinými subkulturami (třeba punkem nebo hip hopem), která dosud v tuzemské próze příliš nezazářila.
Dvě královny, dvě šavle
Druhá kniha Doroty Masłowské Královnina šavle je psána velmi svérázným stylem a její převod do cizího jazyka je značně komplikovaný. Překladatelce Báře Gregorové se to ale povedlo až moc dobře.
Malomyslnost a Benátky
Festival v Benátkách je vedle Cannes a Berlína nejprestižnějším světovým filmovým festivalem. Uvedení Venkovského učitele Bohdana Slámy však otevřelo otázku, zda mají české filmy světu co říct...
Občanským demokratům vše dovoleno
Teplický projev premiéra Topolánka o vyděračské aféře ODS byl spektakulárním naplněním úsloví „zloděj volá, chyťte zloděje“ a „nejlepší obranou je útok“.
Neviditelná pošta od Christiny Kubischové
Budou rušit poštu i ve vaší obci? Pár dnů před českým rozhodnutím zveřejnilo londýnské vydavatelství Touch na své webové stránce tutéž zprávu: pobočka, kam jeden z nejstarších nezávislých labelů nosil po čtvrtstoletí poštu, zaniká.
Joann Sfar
K málokterému spisovateli se hodí přízvisko „eruptivní“ tolik jako ke komiksovému tvůrci Joannu Sfarovi. Počty jeho realizovaných alb, ať na postu scenáristy nebo výtvarníka, se přiblížily padesátce.
Malíř hravého bezčasí
Miroslav Polách (1980), absolvent pražské Akademie výtvarných umění (prof. J. Sopko), praktikuje jiný přístup k malbě a obrazu, než na který je běžný divák zvyklý. Osamostatňuje jednotlivé formy a z nich buduje nové celky.
Mexický podzim 1968
Ke čtyřicátému výročí přelomového roku 1968 se po tematickém čísle o událostech v Evropě (A2 č. 29/2008) vracíme i připomínkou opomíjených revolučních bouří v mexickém hlavním městě.
Glosa Jiřího G. Růžičky
Národní knihovna kvůli snaze postavit si novou budovu došla do dalšího uzlového bodu. Ministr Václav odvolal ředitele Vlastimila. Na Vlastimilovo místo byl dosazen Pavel, který byl už předtím dosazen za šéfa Památníku národního písemnictví.
Glosa Filipa Pospíšila
Politika má svá vlastní pravidla a ta jsou někdy obtížně pochopitelná. Vláda před sedmnácti lety schválila limity těžby uhlí, které chrání několik severočeských obcí před zbouráním. Nyní souhlasí s porušením těchto limitů.
Glosa Lukáše Rychetského
Věděli jste, že v České republice jsou reklamní billboardy i na místech, kde byste v Evropě nenašli jediný? Na to zřejmě chtěla upozornit výtvarná guerilla, která v noci z 5. na 6. září napadla většinu reklamních ploch na dálnici D1 růžovou barvou.
Glosa Petra Ference
Rozrazil, „Revue na provázku – poutavý časopis“, si za trojici témat letošního druhého čísla vybral: počítačové hry, spánek a katapult (s velkým i malým k). Třetí téma, kromě článku o dalekonosných pracích, přináší bezmála dvacetistránkový rozhovor s Oldou Říhou.
editorial
Na začátku akademického roku hlasitě upozorňujeme na tichý a nenápadný úpadek humanitních oborů na vysokých školách (s. 1). Způsoben je špatnou politikou ministerstva školství, nesolidaritou v akademické sféře a zabedněností společnosti.…
Protože já tady zůstanu
Vladimír Novotný bez uzardění
Vladimír Novotný se na internetovém Portálu české literatury v pondělníku ze dne 1. 9. 2008 zaobírá rozhovorem Aleny Plavcové s Ludvíkem Vaculíkem. Ten vyšel v LN 23. 8. pod titulem Pravda nezvítězí…
Tak trochu jiná reklama
Undergroundová kritika, nebo mainstreamová mašinérie?
Ačkoliv je fenomén krotitelů reklam ryze antikonzumní záležitostí, zdá se, že i v jeho případě hrozí nebezpečí, že se stane vlastní karikaturou a podlehne přístupům, proti nimž bojoval.
Co všechno můžeme nevidět?
Filmy o handicapovaných lidech bývají dojemné a lítostivé. Slepé lásky Juraje Lehotského ale vzbuzují spíš lítost nad námi samotnými – ukazují, k čemu všemu jsme už slepí, přestože vidíme.
Ženy v elektronické hudbě
Spravedlnost musí být, řekla si islandská hudební stálice Björk a sedla si k počítači. Na konci srpna zveřejnila na svém webu dlouhý dopis, v němž upozorňuje na faktické chyby v jednom článku islandského časopisu The Reykjavik Grapevine. Tvrdí se tam, že smyčcové…
Akademická jatka
O možném zániku některých univerzitních humanitních oborů
Začíná nový akademický rok. Politikové všech našich stran nejen při té příležitosti, ale kdykoli rádi zadeklamují, že jejich prioritou je budovat společnost vzdělanosti. Skutečnost je právě…
A tu máš za Máj...
Z Brabcova Máje jsem jako divák ani jako recenzent nebyl zrovna dvakrát odvázaný. Filmoví publicisté se pro tentokrát nebývale shodli (tak negativní unisono si naposledy vysloužil snad jen Jakubisko se svým nešťastným Post coitem). Shrnu-li, pak snímku…
Chudoba a sliby rozvoje
OSN i nevládní organizace hodnotí plnění Rozvojových cílů tisíciletí
Letošní září by mohlo přinést bod obratu v přístupu bohatých zemí k rozvojovým problémům našeho světa. Alespoň pokud máme usuzovat z množství setkání a konferencí na toto téma.