a2
glosa Lukáše Rychetského
Pryč jsou doby, kdy média neznala slovo neonacismus a hrozbu hololebé xenofobie snad ani neviděla. Dnes novináři proti neonacistům neohroženě bojují; občas tak moc, až jim vlastně pomáhají. Jde tu o přístup, jenž naše nacionalisty…
glosa Jany Bohutínské
Zdálo se, že postupná likvidace Činoherního studia (ČS) v Ústí nad Labem, jak jsme psali v A2 č. 5/2008, byla odražena. Ale úder se vrací – s novou strategií. Rada města se na jednání 19. 6. usnesla na založení obecně prospěšné společnosti Činoherní divadlo (ČD) města…
glosa Andrého Vltchka
Ramos-Horta, nositel Nobelovy ceny míru a prezident Východního Timoru, propustil z vězení vůdce místní milice podporované Džakartou – Joni Marqueze. Ten byl zodpovědný za devět životů stoupenců nezávislosti země. Marquez tvrdí, že v době spáchání zločinu…
Co otevírá pražská Opencard?
Ostré kritice se karta Pražana neboli Opencard musí bránit už od svého zavedení před dvěma lety, kdy ji magistrátní opozice napadala zejména kvůli velkým finančním nákladům a malé využitelnosti služby. …
editorial
Na květu chroust/ v hangáru pilot spí a na smrt čeká…, cituje ve svém bieblovském literárním zápisníku Jan Štolba a jako častokrát, takový už je jeho talent, uchopením slov a jejich zasazením do kontextu prohlubuje citlivost čtenářovu…
Blues o tom, že 8 x 8 = 64
V Čechách nás jako generační vzpomínka z dětství spojují večerníčky. Ale nehledají se o dost hůř písně, které vznikaly specificky pro děti a staly se jaksi obecným majetkem? V éře před Skoumalem a Dádou byly děti zhusta…
Válka jako kulturní projekt
S Radanem Haluzíkem o konfliktech a muzejních intelektuálech
Jaká byla role intelektuálů a umělců v rozdmýchání etnických konfliktů po pádu komunismu? Co můžeme očekávat od poválečného vývoje? …
Funny Games USA
Nová verze jedenáct let starého snímku Michaela Hanekeho Funny Games s maximální přesností kopíruje původní film. Režisérova posedlost aplikováním vlastních teoretických tezí do svých filmů tak dostoupila vrcholu.
Čest výjimkám
Graffiti a street art v české společnosti
V Praze se odehrává festival světového pouličního výtvarného umění Names. Nová díla vznikají především v okolí Vysočan, v galerii Trafačka bude výstava a diskuse o graffiti a spol. …
Mařenko má…
Básně trvají. Jejich autoři odejdou, potkají svůj osud, třeba nešťastný, jako v případě Konstantina Biebla, zemřelého po nevyjasněném pádu z okna. Básně tu ale zůstanou. Aspoň na čas. Jsou díla, která se nevyhnutelně promění v klasiku…
M-City
M-City je pouliční umělec z architektonicky různorodého Gdaňsku. Vystudoval střední fotografickou školu a na výtvarné akademii grafiku. Jeho dílo je učebnicí médií ulice (m-city.org). Vzhledem k textu však vybíráme poctivě…
Krzysztof Gawronkiewicz
Mírný náskok v kulturním uvolnění konce osmdesátých let a také podstatně větší populační zázemí vedly k tomu, že je dnes polská komiksová scéna širší a rozvinutější než česká. Z tvůrčí alternativy vyrostlo několik zajímavých autorů, sytících jak fanzinovou scénu…
glosa Jiřího G. Růžičky
Nakladatelství Mladá fronta vydalo knihu s doslovným názvem Máj – filmová verze; Obrazová kniha k filmu F. A. Brabce. Knihu si patrně pořídí spokojený divák, aby u obrázků zavzpomínal na báječné okamžiky v kině. Co když ale do kina…
glosa Libuše Bělunkové
V Pardubicích sedí nad futrem obřadní síně čert. Pochechtává se. Takovou zábavu dlouho neměl. Zato svatebčané trpí. Alespoň pardubičtí radní se domnívají, že svatebčané trpí, spěchajíce do chomoutu, průchodem kolem „šokujících děl“…
glosa Ondřeje Slačálka
Zdá se, že v parlamentu vůbec nechybí Miroslav Sládek. Dostatečnou porcí xenofobie nás dokážou zásobit stávající parlamentní strany. Prokázalo se to při diskusi o návrhu na umožnění „zelených karet“ pro cizince, kdy si na republikány…
glosa Štěpána Steigera
Jak bohaté léto lze zažít ve velkoměstě, ukazují letos newyorské filmové festivaly, věnované menšinám a lidským právům. Prima sezonu začal v červnu 20. ročník NewFestu, přehlídky lesbických, gay, bisexuálních a transgenderových …
editorial
„Představa, že samotný grafický design vytvoří nebo iniciuje kvalitní veřejný prostor, je utopií, smutně ilustrovanou kvalitním designem letošních olympijských her v Pekingu,“ píše ve svém kritickém eseji Michal Rydval…
Ve stínu loga
Hip-hop kemp s atmosférou hudby a reklamy
Jedním z největších, ne-li největším hudebním festivalem léta byl opět ryze subkulturní hip-hop kemp, jenž léta naoko rozděluje místní scénu, ale nepřestává být největším…
I’m lovin’ it
Na okraj Bienále grafického designu Brno 2008
Za necelé dva měsíce končí 23. ročník Mezinárodního bienále grafického designu v Brně. Jaký je náš grafický design dvacet let po pádu komunismu?
Capartizace velké literatury
Quodlibet aneb Jak se co líbí Ivanu Wernischovi
Básník Ivan Wernisch ve své třetí antologii pozapomenutých či neznámých básníků sestavil reprezentativní chronologický průřez marginální literaturou, z níž spíše…