a2
Víc veřejného prostoru!
S řediteli knihoven v Brémách, Londýně, Praze a Taipei
Pohled zvenku umožní na chvíli opustit konkrétní české spory a uchopit prostor moderní knihovny a kulturní politiku jinak, s jinými nároky. …
Alžířan, který v Praze uspěl
Alžírské obchodní kvality a česká korupce
Migranti z Alžírska nepatří k těm, o nichž panují mezi českou veřejností ty nejlepší představy. Slovo „Alžířan“ budí u většiny zdejší populace automaticky negativní stereotypy. …
Soudobá a strašně vážná
Jak vážným hudebníkem je v současnosti třeba být?
Romanticky vážná důstojnost je v současné kompozici zkostnatělým přežitkem.
Mawil
Markus „Mawil” Witzel je nepřehlédnutelnou hvězdou německého autorského komiksu. Za svůj sarkastický a sebeironický styl obdržel od redakce Leipziger Blitz přezdívku „Woody Allen místní komiksové scény”.
glosa Karla Kouby
Vraťme se ještě k tématu ideologie a LFŠ v Uherském Hradišti. Blok věnovaný ideologickému zpracování převratových let 1949 a 1968 byl vzhledem k poloprázdným sálům asi nejméně atraktivní, nabízel však program pečlivě…
glosa Alexandra Budky
Pražský magistrát se zřejmě poučil z předchozích nezdarů a okázale předvádí, jak naslouchá hlasu veřejnosti. Nedávno svolal workshop k návrhu Akčního plánu řešení bezdomovecké problematiky…
glosa André Vltchka
„Yasukuni je nemoc, která postihla japonskou duši,“ prohlásil čínský režisér Li Ying, když byla v Japonsku kvůli protestům a zastrašovací kampani rozpoutaným extrémní pravicí odložena projekce jeho filmu. Pojednává o chrámu Yasukuni…
glosa Libuše Bělunkové
V minulém čísle jsme psali o auditu a následných vyhazovech v Galerii hl. města Prahy (GHMP). A o veřejném odporu. Od té doby se věci pohnuly k lepšímu. Na „jednání ve věci restrukturalizace“ galerie byla kromě dvou zaměstnankyň…
glosa Andrého Vltchka
„Yasukuni je nemoc, která postihla japonskou duši,“ prohlásil čínský režisér Li Ying, když byla v Japonsku kvůli protestům a zastrašovací kampani rozpoutaným extrémní pravicí odložena projekce jeho filmu. Pojednává o chrámu Yasukuni…
editorial
Při výběru témat se v A2 necháváme vést výročími velice zřídka. Neboť udávat rytmus svého přemýšlení starým kalendářem je zvláštní zvyk, navíc v médiích a školách nesmírně oblíbený, ba nevymýtitelný. V těchto srpnových dnech a nocích…
Temný rytíř, temné město
Komiksový velkofilm jako vypjaté realistické drama
Byť nový film Christophera Nolana dějově přímo navazuje na režisérův tři roky starý snímek Batman začíná, v zásadních ohledech se od něho liší. Zatímco předchozí titul byl pouze…
Dvojznačný pomník Rolling Stones
Když se Martin Scorsese rozhodnul, že ve velkém stylu zvěční koncert Rolling Stones, musel vědět, že přichází téměř s křížkem po funuse. Stouni jednadvacátého století už nejsou ničím jiným než superexkluzívním pánským klubem.
Chci žvatlat…
Čím nepatrnější slovo, tím mocnější poesie
Francouzský bohemista píše o kontrapunktu Demlovy halasnosti: jsou jím ty nejtišší zvuky a hlásky těch, kteří nejsou vidět.
Falešná jasnost olympiád
Už je to třeba konečně říct – novodobá olympiáda nikdy nebyla idealistická akce. Od začátku, kdy baronu Pierru de Coubertinovi probliklo hlavou, že by bylo fajn převést řecký agón do dnešních podmínek, bylo v tomhle…
Félix Díaz (elfelix)
Španělský výtvarník a vydavatel komiksových časopisů Félix Díaz (užívá též přezdívku elfelix) se narodil v roce 1978. Pochází z Valencie, kde také vystudoval umění (sochařství, malbu a video) na Universidad Politécnica. Ještě na škole propadl komiksu a společně…
Kdo má právo na válku?
Kavkazské Kosovo v ruském velmocenském prostoru
Události na Kavkaze jsou zdánlivě daleko, mnozí pokládají za nejjistější poměřovat je středoevropskou zkušeností a schovat za moralismus roli šmelinářů se zbraněmi. …
Mark Francis
Mark Francis (1962) narozený v Severním Irsku patří mezi tzv. Young British Artist. Jeho obrazy, kresby a grafiky působí na první pohled civilně, ne příliš angažovaně – narozdíl od ostatních umělců své generace. …
Podstata psaná do závorky
Moravský básník Pavel Petr (1969) je bezesporu zkušeným autorem, jenž v počtu svých sbírek již překonal desítku. Nyní přichází s posledním dílem svého elegického triptychu: po sbírkách S tebou tmavé louky roztroušených ostrovů (2004)…
Ze symbolů není člověk živ
S Erikou Abrams o Spisech Ladislava Klímy
Příběh díla Ladislava Klímy v domácím prostředí je tristní. Erika Abrams jeho spisy vydává ve Francii i v Česku navzdory liknavosti českých kulturních institucí.
glosa Karla Kouby
Vždycky jsem měl slabost pro obskurní komponované pořady a prázdninový program ČT mi (opět po roce) udělal velkou radost. Co obyčejně bývá z archivů ČT opatrně vypreparováno v podobě vtipného sestřihu, je v okurkové sezóně…