a2
Mai 68
Opera věnovaná osudnému roku 1968 v Praze a Paříži se nevyhnula určité schematičnosti.
Mai 68 je druhou operou Petra Kofroně. Napsal ji společně s libretistou Jiřím Šimáčkem a režisérem Zdenkem…
Šašci u stolu
Celebrity na pomoc univerzitám!
Nějak se bojím, že snad s přicházejícím stářím přestávám světu kolem nás rozumět. Ne na úrovni univerzální či konceptuální, kde to člověk od sebe ani nečeká, ale na úrovni každodenních okolností…
Nepohodlný svědek
Jak se půjčují ukrajinští zaměstnanci?
Nestává se, aby cizinec, který pobývá v České republice načerno, podal trestní oznámení na svého „klienta“ neboli zprostředkovatele práce, který ho vykořisťuje. …
Ulf K.
Ulf K. (celým jménem Ulf Keyenburg) je nepřehlédnutelnou osobností německé komiksové scény. Narodil se roku 1969 v Oberhausenu v průmyslovém Porúří; dnes žije s rodinou v Düsseldorfu. Vystudoval komunikační design na univerzitě v Essenu a v různých odstínech…
Rozpolcená filmová Evropa
Nejvlastnější představa „evropského filmu“ je film autorský – v podstatě jako opozice k dominantnímu systému žánrových snímků amerických, bollywoodských či asijských. Přestože už uplynulo víc než půl století od doby…
Lewis Trondheim
Lewis Trondheim (vl. jménem Laurent Chabosy) se narodil roku 1964 ve Francii. Je spoluzakladatelem nakladatelství L’Association, které v devadesátých letech 20. století vneslo do mainstreamového francouzského komiksového trhu novou vlnu autorského komiksu…
Kořen kinematografie
Manifest Dogma 95 pro 21. století
„Dogma 95 je pro režiséra totéž jako pro hudebníka hrát unplugged,“ říká Lars Harald Gathe, který se rozhodl natočit podle pravidel hnutí Dogma 95 svůj dokument.
Osobní skládačka s tajemstvím
Rodinný coming-out Alison Bechdelové
K Padoucnici Davida B. a Persepolis Marjane Satrapiové nyní přibyl další autobiografický komiks, který se především díky vypravěčské jistotě a netradiční formě dá bez…
Zachraňte Arthura!
„Pokud do 1. července nezískáme alespoň 20 tisíc dolarů, tak je s námi konec,“ volal nedávno o pomoc americký hudební dvouměsíčník Arthur. Pod heslem „Jakákoliv částka se nám hodí!“ začala záchranná akce na podporu jednoho…
Krása závratně marnotratná
Poezie německo-rakouského básníka Ericha Frieda (1921–1988) vykázala v německé jazykové oblasti neobyčejný úspěch, prodalo se jí statisíce výtisků. Už taková informace musí vyvolat alespoň špetku apriorní nedůvěry a otázku…
Výkladní skříň pro Brusel
Češi chtějí předvést Evropě svou historii
Práce Ústavu pro studium totalitních režimů se má stát hlavní součástí českého předsednictví EU. Jak se nová instituce zatím vypořádává s minulostí i sama se sebou?
glosa Libuše Bělunkové a Petra Vaňouse
Dne 15. 7. jsme obdrželi zprávu, že v Galerii hlavního města Prahy dochází k radikálním změnám. Hlavní kmenoví kurátoři dostali okamžitou výpověď, jiným byla nevýhodně upravena pracovní smlouva. …
glosa Jakuba Mračna
Karta Pražana není žádnou novinkou. Ničím novým ovšem nejsou ani pokračující snahy vedení Prahy o co největší kontrolu společnosti, což se prezentuje jako veskrze bohulibá snaha o co největší „bezpečí a pohodlí“ obyvatel hlavního města.…
glosa Marty Ljubkové
Kulturní obraz letní Prahy je už tradičně tristní. A nemyslím teď na české publikum, to nechť se po náročné sezoně pěkně rekreuje a prozkoumává umění – třeba v Chorvatsku. Jakou představu o lokální kultuře si udělají cizinci…
glosa Ondřeje Slačálka
Odvaha říct bez obalu svůj názor má v různých dobách různou hodnotu. Někdy bývá od některých lidí užitečnější, když mlčí a přemýšlejí. Banalitami, manipulacemi či nepřijatelně zjednodušujícími „řešeními“ prohospodařují…
editorial
Dámy a pánové!
Jednatřicátá Ádvojka zadržuje řev; tiché pomlaskávání, smích, rakete bé bé, slova. Těla rozvibrovaná hláskami jako jazyk; ticho, které není. Při vstupu do tématu lze využít služeb estetika Jozefa Cserese…
Svobodné umění v tvrdé totalitě
Sonda pod kůži kubánského umění
Externí spolupracovník A2 při pobytu na Kubě dospěl k pozoruhodnému závěru: výtvarné umění Castrovu režimu nijak zvlášť nevadí. Zdá se, že v tomto směru politická cenzura příliš nezasahuje a nechává umělce tvořit.
Max Andersson
Komiksový postpunker Max Andersson je žijící legendou alternativního komiksu. U nás ho v roce 2001 představilo nakladatelství Mot albem Pixy. Hrdinou je stejnojmenné potracené embryo, které ze záhrobí nutí svou matku předčítat po telefonu…
Džbán si prznil ucho
Kam s očima v české literatuře
Nápis na pražské zdi: Kdo to čte, je vůl. Chápete? Vůl jste už tím, že si tu větu přečtete. Že jdete kolem a padnou vám na ni oči. Jak prosté, prostě geniální. Úder bez varování, nemáte šanci. …
To nejlepší z avantgardy on-line
Poezie, zvuk a obraz na serveru UbuWeb.com
Prozkoumejme nejrozsáhlejší volně dostupnou internetovou databázi shromažďující různá těžko dostupná avantgardní díla. A vyberme ty nejcennější poklady 20. století.