Psychogeografie, architektura, vizualizace a simulace lidského pohybu a chování, postmediální strategie


 
bře 05 2015
Olafur Eliasson: Playing with space and light
oRx | XoR | rOx :), 05. 3. 2015 13:40, 0 komentářů

> Hi there,> 

> My name is Mariko and I work at Artsy.net [1]. While doing some> research I saw that you mentioned Olafur Eliasson in a past post.> 

> I'm obviously biased because I worked on it, but I'd suggest adding a> link to Artsy's Olafur Eliasson [2] page [2] as an additional resource> for your readers. We've spent the last 2 years building out his page> to provide you with a ton of easily accessible images on a beautiful> platform, up to date exhibitions, recommended artists, and exclusive> artists (for example, a couple years ago we wrote about his> lesser-known photogravure work [3]). I think it could be beneficial to> your audience!> > Here is where I found the post:> en.konvergence.info/convergence-social-network-in-new-media/blogy/Masters-of-Media/(offset)/180> > Let me know if you have any questions or suggestions for how we can> improve our page! Looking forward to staying in touch about future> opportunities.> >

Best,>

Mariko> > _"If you read a cityscape or a landscape with just your mind, and not> your body, it becomes like a picture or representation, not something> you really engage with." - Olafur Eliasson_>  [A.]> > www.artsy.net

 


zář 05 2014
streetart
oRx | XoR | rOx :), 05. 9. 2014 08:54, 0 komentářů

streetart

streetart


říj 09 2013
Zase něco z Holešovic
michal klodner, 09. 10. 2013 09:00, 0 komentářů

tramvajový most do Troji končí

1976

RJA4e4f4f_Trojsky_most_1_76c_1

RJA4e4f53_Trojsky_most_1_76c_2

1977

RJA4e4f4e_Trojsky_most_1_77c_

1982

RJA4e4f62_Trojsky_most_2_820500_1říj 23 2012
Zemělodě
oRx | XoR | rOx :), 23. 10. 2012 16:30, 0 komentářů

Co se mi na stavbách z odpadu nelíbí, je, že zabírají volnou přírodu. Měly by se stavět převážně na již urbanizovaných místech a výjimečně ve volné přírodě. Aby nebyly zase jen předvojem rozšiřující se civilizace. Nevěřím lidem, kteří chtějí žít v souladu s přírodou a kupují sí pozemek, aby další kus divočiny přeměnili na stavební parcelu a podpořili expanzi měst.

 


říj 12 2012
The Atlas of Electromagnetic Space
michal klodner, 12. 10. 2012 11:52, 0 komentářů

The Atlas of Electromagnetic Space is an interactive visualization of the Radio Spectrum, and a database of artistic and social interventions that have been developed in the last decades that employ radio technologies. Projects are catalogued according to the frequencies they occupy.


 The Atlas of Electromagnetic Space

 The Atlas of Electromagnetic Space


čvn 28 2012
Vážka na Vltavské
michal klodner, 28. 6. 2012 18:15, 0 komentářů
Tagy vážka, Vltavská

Vážka na Vltavské


bře 02 2012
Vltavská, 1936 a 2010
test user, 02. 3. 2012 14:16, 0 komentářů

Vltavská, 1936 a 2010

Vltavská, 1936 a 2010


bře 02 2012
OFFCITY
test user, 02. 3. 2012 13:42, 0 komentářů

V Pardubicích je skupinka lidí... dělaj zajímavý věci, o kterých se dočtete na webu, loni na podzim mě dokonce pozvali na přednášku.


OFFCITY

OFFCITY

OFFCITY


říj 26 2011
Architektura a urbanismus II
michal klodner, 26. 10. 2011 02:26, 0 komentářů
Tagy hyperarchitektura, rhizom, urbanismus a ideologie

další články z blogůříj 26 2011
Architektura a urbanismus
michal klodner, 26. 10. 2011 00:44, 0 komentářů

články

URL: Archigram


říj 12 2011
Rozhovor s Frankem Berardi
michal klodner, 12. 10. 2011 03:00, 0 komentářů
Tagy virtuální třída, kognitariát

O virtuální třídě a kognitariátu, například, post-fordismu a knize The factory of unhappiness.říj 12 2011
Fragmented City - Heba Amin, Cairo, Egypt
michal klodner, 12. 10. 2011 02:29, 0 komentářů

Stránka o projektu Fragmented City. 

In the spirit of the Situationists, many contemporary artists are attempting to redefine the relationship between human and city, particularly addressing the electronic mediation of contemporary culture. These artists provide an inquisitive and (mostly) positive outlook on how humans can interact with the city, striving for a reduced sense of foreignness and a heightened enjoyment of urban space (often in conjunction with electronic tools). While technology has frequently been criticized for its isolating tendencies, artists are exploring an exciting range of projects that utilize technological tools in interactive and socially engaging ways (such as personal narrative mappings, interactive city walks and games, and cell phone-based projects). Utilizing the city spatially as their setting, performance artists, political activists, and new media artists have spearheaded a new revival of Situationist ideas exploring perspectives of the city that surpass the hegemony of urban theory.


Fragmented City - Heba Amin, Cairo, Egypt


kvě 14 2011
Procházka a ENTER5
michal klodner, 14. 5. 2011 02:29, 0 komentářů
Tagy psychogeografie

Ještě bych sem dal foto z procházky s Markem Shepardem a jeho iPhonovým psychogeografickým softwarem Serendipitor. Šli jsme po dejvicích a kromě toho, že jsem se po dlouhé době potkal s Milošem Vojtěchovským a Jakubem Demlem, se mi s místy spojovaly události nedávno na nich prožité, jakoby se ulice a architektura změnily na volně plovoucí kusy přitahované gravitací mých vzpomínek.

ENTER festival měl na témata biomappingu a datových vrstev města zaměřené celé dvoudenní symposium. A dokonce se našly i přednášky, které byly zajímavé. A aktivní lidičky z Ciantu je všechny daly na Vimeo, tak se můžete podívat.


Procházka a ENTER5


kvě 14 2011
Prostor je společenský produkt
michal klodner, 14. 5. 2011 01:47, 0 komentářů
Tagy Lefebvre, Situacionisti, organizace prostoru

Dnes jsem narazil na knihu Henriho Lefebvra La production de l'espace (vyšla 1974, do angličniny ji přeložil až ex-situacionista Donald Nicholson-Smith 1991), nakonec se mi ji podařilo stáhnout na ruském serveru pro sdílení souborů, který jsem musel přeluštit v azbuce.

"Social space" partly consists of a certain configuration of actual space in actual time. Space also encompasses and includes physical objects that participate in discourse (as Foucault would say). Thus, space is also a container of relationships. It is also the receptacle of history, "the outcome of past actions." Lefebvre uses the example of a mountain. It does not have to have been produced or even physically altered by human hands to be considered a social space. Lefebvre's mountain participates in many relationships. The mountain space participates in a dialectic with humans, other spaces (social, representational, and represented), and history (it is produced in history and plays a role in history). It is at once a locus, a node on a network, a path, and place of potentials (i.e. of possible material exchange). "Its `reality' [is] at once formal and material." In short, the mountain cannot be reduced to a simple object, writes Lefebvre. Space is powerful. Space, according to him, is anything but the "passive locus of social relations." It has an "active-operational or instrumental role," it is "knowledge and action." It instructs. It is also nothing less than a new mode of production. It contributes to "the establishment...of a system"

V rozhovoru pro časopis October Lefebvre odhaluje složitost svého vztahu se situacionisty. Pěkné čtení.

Přidám ještě obrázky z proběhnuvší výstavy Graffiti umělců. Zatímco situacionisti se snažili nestat se mediálními produkty a když se později mnozí z nich stali celebritami, hnutí rozpustili (1971), naši graffiti a street-art "umělci" vystavují na EXPU v číně a pečlivě budují svůj image a kariéru v galeriích. No podívejme.

Dávám to sem z důvodu, že je na jejich pracích vidět ona "vrstva" komunikace ve veřejném prostoru, vrstva reklam a jiných sdělení, které už ani nevnímáme. Oni ji označují tím, že ji zamění za jinou. Ve skříni na oplatky a brambůrky jsou barvy na stříkání graffiti, reklamy u stánku s hotdogy pocházejí zase z jiné vrstvy. Tímhle metaforickým přenesením něčeho jinam je vidět, jak jsou ty prostory rozdílné.


Prostor je společenský produkt

Prostor je společenský produkt


úno 19 2011
Psychogeografie, situacionisti, emoční prostor a kyberprostor
michal klodner, 19. 2. 2011 18:02, 0 komentářů
Tagy psychogeografie, Debord, situacionismus, bezúčelná procházka, paměť

Zase jsem prozkoumával on-line zdroje k tomuto tématu a několik zajímavých odkazů by z toho bylo:

První obrázek je mapka Paříže Guy Deborda, jednoho z prvních, kdo psychogeografii definoval jako the study of the precise laws and specific effects of the geographical environment, consciously organized or not, on the emotions and behavior of individuals. Ve filmu A Critique of Separation (1961), "The sectors of a city…are decipherable, but the personal meaning they have for us is incommunicable, as is the secrecy of private life in general, regarding which we possess nothing but pitiful documents".

*Psychographs are scenes, incidents, accidents, displays, actions, acts, events, signs, symbols, settings, episodes, pictures, icons, runes, marks, warnings, pointers, ideograms, inscriptions, tokens, auguries, spectacles, omens or anything that gives evidence voluntary or even unconscious, of an event, mood or mental or psychical state.

 

* psychographs are recorded moments of sensuous touch by genius loci.

Druhý obrázek je les vygenerovaný pomocí appletu na Textone.org jako vizualizace stránek konvergence.info

Jaké emoční vrstvy v prostoru si vytváříme? Graffiti je záznam situací, nálad, které se na nějakém místě odehrály. Média by měly mít schopnost tyhle vrstvy spojovat do jazyka. Architektura je nejzákladnějším způsobem artikulace času a prostoru, modulace reality.

“The city of panic is the place where nobody has the time anymore to get close to each other, for the caresses for the pleasure or for the slowness of whispered words. Advertisement exalts and stimulates the libidinous attention, person to person communication multiplies the promises of encounters, but these promises never get fulfilled. Desire turns into anxiety and time contracts.” Franco Berardi (Bifo), City of Panic, 2007


Psychogeografie, situacionisti, emoční prostor a kyberprostor

Psychogeografie, situacionisti, emoční prostor a kyberprostor


~ Critique de la séparation
URL
640 x 480
17 min


00:00:00 Titulky anglicky
test user, 09. 11. 2011 18:54
~ Vladimír Kokolia - Veřejná bezpečnost soukromá nebezpečnost
URL
640 x 480
50 min


00:00:00 Fyzikální prostor
test user, 28. 2. 2012 12:37
Co se proměnilo, co se s veřejným prostorem stalo, asi tušíme, že není stejnej... Co to vlastně bylo tenkrát... Tady jsem vytáhl takovou poznámku (viz foto), my si to všichni pamatujeme, že fyzikálně jako ten prostor možná byl hodně stejnej, možná i fyzikálně se proměnil, ale nikde není psáno, že fyzici mají extra nárok na to, aby jejich výklad prostoru byl ten univerzální.
00:01:30 Prostor umění a psychický prostor
test user, 28. 2. 2012 12:56
Nějaký věci generujou prostor, zrovna když máte někde sochu, ona nekončí tím svým povrchem, ale naopak šíří prostě ty svoje síly, výtvarný síly, pořád je šíří dál... Akční moment, ta socha, i když se nehýbe, tak může být docela mobilní... A pak jsou zase ještě psychický prostory, když dostaneme pořadatelskou pásku nějaké zábavy vesnické, tak najednou máme přejít ten sál, tak to vidíte jak ti pořadatelé choděj a dělaj zároveň, že tam nejsou, zároveň maj tu hrdost, tak trošku vypínaj ten hrudník, ale jakoby mimochodem křižujou ten veřejnej prostor a jdou třeba napříč. Ten psychickej prostor taky může vypadat tak, že chodíme jako myš... když chcete chytnout myš, tak musíte dát tu past na obvod místnosti, protože ta myš pořád kopíruje terén. Je takovej symbol skromnosti... jakože tady nejste, takhle chodíte pořád jakoby okolo, procházíte skrz ten prostor po jeho obvodu, to se možná ani nedá nazvat prostorem, to je degradace prostoru na nějakou linii a možná že nějakej druh degradace prostoru tenkrát nastal.