Cinepur RSS
Ross McElwee / O dokumentech, na jejichž počátku nestojí fixní idea
Ross McElwee / O dokumentech, na jejichž počátku nestojí fixní ideaprofilIva Baslarová
Rozchod Nadera a Simin / Snoubení smutku a krásy
Kritika / Jan Kolář
Téměř přesně rok poté, co film Asghara Farhádího Rozchod Nadera a Simin vstoupil na svou veleúspěšnou mezinárodní dráhu, během níž mimo jiné získal hlavní cenu na festivalu v Berlíně, Zlatý Glóbus a byl nominován na Oscara, vstupuje i do českých kin. Vzhledem k bídě domácí distribuce to lze považovat za malý zázrak. Jako zázrak však působí i film samotný – jen málokdy lze narazit na intimní rodinné drama, které ve svých důsledně civilních obrazech nese tíhu shakespearovské tragédie a přitom je napínavější než drtivá většina kriminálních thrillerů.
S Renée Fleming v Aeru / Met: Live in HD jako první alternativní obsah
Téma / Kamila Dohnalová
Projekt přímých přenosů operních představení Metropolitní opery v New Yorku do kinosálů v různých zemích světa – byl zahájen v roce 2006; přesto vstoupil za tuto krátkou dobu do širokého povědomí veřejnosti v zahraniční i u nás. Operní sezona 2011/12 byla již jeho šestou sezonou a projekt neustále expanduje: přenosy či záznamy Metropolitní opery shlédlo během roku celkem 1 800 000 diváků v 868 kinech ve 35 zemích.
Sama v Africe / Černobílé srdce temnoty
Kritika / Jan Kolář
Nechci tu spekulovat nad důvody, které vedly českého distributora k přejmenování posledního filmu Claire Denisové. Změna je to však rozhodně symbolická. Přechod od anglické fráze v titulu francouzského filmu – ta jedním dechem označuje bílé obyvatele Afriky, jejich majetek i neevropské poklady (slonovinu) – ke sloganu slibujícímu další variaci na "dobrodružství v divočině" totiž odpovídá napětí, které filmem Sama v Africe/White Material prostupuje od samého začátku. Na jedné straně je složen z vrstev mnohoznačných obrazů, na straně druhé se zpoza nich vyplavuje portrét světa vyvedený v nečekaně schematických konturách. Jako by tentokrát francouzská režisérka využívala svůj mlčenlivý, osvobodivě enigmatický styl k prezentaci překvapivě plochých tezí, jež místy takřka šustí papírem.
Scarlett Johansson natočí adaptaci ztraceného Trumana Capoteho
Novinka / Redakce
Mezi zajímavými zprávami přicházejícími z právě probíhajícího MFF v Cannes se objevila novinka o režijním debutu Scarlett Johansson. Osmadvacetiletá americká herečka se ujme adaptace prvního románu Trumana Capoteho Letní plavba, který byl dlouho považován za ztracený. Capote dokonce tvrdil, že Letní plavbu v záchvatu sebekritiky zničil. Rukopis byl ale nakonec nalezen v pozůstalosti domovníka z Brooklyn Heights, kde Capote okolo roku 1950 žil. Kniha nakonec vyšla v roce 2005.Filmová adaptace příběhu o sedmnáctileté debutantce, která odmítne jet s rodiči do Paříže a v letním New Yorku si začne s židovským hlídačem parkoviště, bude...
Scott Pilgrim proti zbytku světa / V bezpečné ulitě odkazů
Kritika / Antonín Tesař
Kanadský komiks Bryana Lee O'Malleyho a jeho filmová adaptace dávají hlas vrstvě diváků, kteří se rádi skrývají před nudou hlavního proudu do odlehlejších alternativních zákoutí popkultury. Film je ještě silněji než jeho předloha stylizován do způsobu komunikace nejrůznějších trekkies, komiksových sběratelů, hráčů fantasy her a dalších komunit vyznávajících popové kulty.
Sedm psychopatů / Cinefilie v éře cynismu
Kritika / Tomáš Stejskal
Podobně jako se současné gangsterky stávají obětí epigonství na druhou a recenzenti se často zmůžou akorát na to, rozhodovat se, zda použít nálepku „posttarantinovské“ či „postritchieovské“, staví se i McDonaghova novinka sebevědomě do pozice, v níž není možné vyprávět. Cinefilie získává v éře vrcholného cynismu podobu chladné hry, kde autentičnost je možná pouze skrze metaroviny.
Seriózní muž / Banální zlomyslnost života
Kritika / Antonín Tesař
Zatímco jedním z ústředních témat starších filmů bratrů Coenů byla nevyzpytatelná náhoda, která drasticky převracela promyšlené plány hrdinů, v jejich nových dílech jako by byl stav věcí obrácený naruby. Neurčitá a neodhadnutelná se zdá být každá situace, do níž se postavy dostanou; hrdinové tady zoufale touží po sebemenším ostrůvku jistoty, který by dal jejich tápání ve světě alespoň nějakou pevnou základnu. Seriózní muž představuje v tomto ohledu jejich dosud nejdůslednější dílo, které je formulované jako komplexně položená otázka po smyslu světa, v němž Bůh komunikuje prostřednictvím nesmyslných vzkazů vyrytých do zubů nic netušících lidí.
Severské filmové čtvrtky v Evaldu
Novinka / Redakce
V pražském kinu Evald byl minulý týden zahájen nový projekt. Severské filmové čtvrtky nabídnou každý první čtvrtek v měsíci výjimečný snímek současné skandinávské kinematografie, který se navzdory svým kvalitám nedostal do české distribuce. Skandinávský dům ve spolupráci s CinemArtem touto cestou chtějí zvýšit povědomí o soudobé severské kultuře.První projekce se odehrála již minulý týden 2. května, kdy se v Evaldu promítal film režiséra sámského původu Nilse Gaupa Vzpoura v Kautokeinu. Informace o chystaném programu získáte na stránkách Skandinávského domu a v programu kina Evald.
Signe Baumane / O Kickstarteru a jiných produkčních kopancích
Rozhovor / Eliška Děcká
Signe Baumane patří k nejzajímavějším postavám současné prosperující newyorské nezávislé animační scény. Po řadě úspěšných krátkých filmů jako Dentist (2005), Teat Beat of Sex (2007) nebo Birth (2009) se rozhodla pustit na tenký led dlouhé metráže a v současné době dokončuje svůj první celovečerní film Rocks in My Pockets – „vtipný film o depresi“, jak jej prezentovala v rámci své neobvykle úspěšné kampaně prostřednictvím serveru Kickstarter, jenž umožňuje umělcům posbírat od internetových donátorů dostatek financí na projekt. Právě o své dobrodružné nezávislé produkci mluvila na letošním vídeňském festivalu Tricky Women v rámci své masterclass. Po jejím skončení vznikl tento rozhovor, zaměřující se tentokrát ne tolik na film samotný, jako spíše na neviditelnou produkční práci s ním spojenou.