Cinepur RSS
Plzeňské Finále vyhrály filmy Můj pes Killer a Věra 68
Novinka / Redakce
Festival českých filmů Finále vyhlásil vítězné snímky 26. ročníku, který probíhal v Plzni v termínu 21. - 27. dubna. Porota vedená americkým producentem Rickem McCallumem, který v Česku působí více než dvacet let, přisoudila Zlatého ledňáčka v kategorii celovečerních fikčních filmů snímku Můj pes Killer. Sociální drama slovenské režisérky Miry Fornayové tak po letošních úspěších z MFF v Rotterdamu a MFF ve Vilniusu získalo další trofej. Porota film jednohlasně označila za "tu nejlepší čistou filmařinu, jakou si lze představit" a vyzdvihla jeho práci s obrazem a zvukem, ale také vypjatost hereckých výkonů. Představitel hlavní...
Po přečtení spalte / Před spálením přečtěte
Po přečtení spalte / Před spálením přečtětekritikaJakub Kučera
Počátek / ...a na počátku bylo vnuknutí
Kritika / Tomáš Stejskal
Dílo britského režiséra a scenáristy Christophera Nolana stojí na opakování, variování, zrcadlení a rozmlžování hranic. Postavy v jeho snímcích mají často různé protipóly, dvojníky či dvojčata; zrcadlí, zdvojují a ztrácejí se v sobě – ať už jde o oba hrdiny Dokonalého triku nebo o opozici Bílého a Temného rytíře v posledním batmanovském dobrodružství. Ať už režíruje osobní příběhy nebo se podílí na superhrdinském blockbusteru, využívá stejných postupů a – zpětně nahlédnuto – ani jeho rozhodnutí režírovat Batmany není nikterak překvapivé.
Post Tenebras Lux
Událost týdne / Jan Kolář
Nejnovější snímek mexického režiséra Carlose Reaygadase, který na loňském festivalu v Cannes získal cenu za nejlepší režii, vstupuje 28. února 2013 do českých kin.
Post Tenebras Lux / Kdopak se dívá?
Kritika / Tomáš Stejskal
Dlouhý hypnotický poslední záběr Reygadasovy prvotiny Japonsko směřuje ke zcela jasnému vyústění. V tom pětiminutovém čekání na závěrečnou mrtvolku (lidskou i kinematografickou) je však obsaženo mnohé z celé Reygadasovy tvorby. Kontemplace se snoubí s neklidem, trpělivé pozorování krajiny se zkoumáním základních otázek lidské existence. A možná tou úplně nejzásadnější rovinou je zde samotný způsob pohledu kamery, v němž se zračí jak tiché pozorování, tak ponor do subjektivity, u níž nevíme přesně, kdo je jejím nositelem. První záběr následujícího snímku Souboj s nebem doplňuje obraz režisérova přístupu: kamera...
Poupata / Vánoce jako varianta očistce
Kritika / Viktor Palák
Poupata jdou ve vyobrazení neblahé životní reality dále než kterýkoliv předešlý porevoluční film. Zatímco trefný Šulíkův Sluneční stát dokázal v životě ostravských svérázů nacházet humor, Jiráského hrdinové se potloukají v mizérii, jakou nám předložil např. Thomas Vinterberg ve svém temném filmu Submarino. Podobně jako zmíněný dánský režisér ani Jiráský nepřistupuje k tíživému příběhu skrze dramatický dějový propletenec, ale prostřednictvím estetického klíče, který přispívá k ucelenosti filmu, aniž by se stal dominantním.
Precious / Zbouchnutá a HIV pozitivní
Kritika / Viktor Palák
Lee Daniels se se společensky vypjatými tématy potýkal už jako producent – nejpůsobivěji v dramatu o návratu muže odsouzeného za obtěžování nezletilých dívek Dřevař (Woodsman, 2004), které mohlo české publikum vidět v rámci Febiofestu. Precious, druhý film, na kterém pracoval jako režisér, získal nejen dva Oscary a hlavní cenu z festivalu Sundance, ale i značnou oblibu pro svou údajnou odvážnost a dobrodiní, které už výběrem tématu činí odstrkovaným Afroameričankám s nízkým sebevědomím. Zpoza barvitých obrazů upoceného Harlemu, blyštivých snů týrané protagonistky a způsobu, jakým jsou pojaty, však vyčnívá zejména senzacechtivost a plakátová dramatičnost.
Přemysl Šoba / Umím si představit podporu českých kin hrajících české filmy
Rozhovor / Michal Procházka
S předsedou Rady Státního fondu pro podporu a rozvoj české kinematografie o digitalizaci. Přemysl Šoba stojí v čele nejen Státního fondu, ale je také ředitelem Kulturního Domu v Teplicích, kde spravuje nejen provoz místního kina, ale také divadla. Za jeho vedení Fond spustil podporu digitalizace českých kin. V rozhovoru pro Cinepur jsme mluvili nejen o digitalizaci, 3D kinematografii, specifikách české distribuce a rozvoji a budoucnosti českých kin.
Progresivní pohyb v prostředí pixelů / Net Art na Přehlídce animovaného filmu
Téma / Marie Meixnerová
Před zajímavým úkolem stojí letošní Přehlídka animovaného filmu v Olomouci. Jako náplň jedné ze svých programových sekcí tentokrát zvolila u nás spíše okrajovou uměleckou formu, navíc formu, která v našem kontextu bohužel stále ještě není mezi veřejností příliš známa nebo v současnosti kriticky reflektována. Paradoxně jde přitom o formu umění nejdostupnější – nemusíte za ní do galerie nebo jiné společenské instituce, nemusíte skládat vstupné, nemusíte dokonce ani být ve „správnou dobu na správném místě“, alespoň ve fyzickém smyslu slova. K recepci vám postačí počítač a internetové připojení.
Prorok / Žánr a mystika převlečené do hávu realismu
Kritika / Kamil Fila
Jednoho až překvapí, kolik diváků s krátkým odstupem od zhlédnutí filmu Prorok vytěsní, že součástí děje byly imaginativní obrazy s nadpřirozeným rozměrem, a také, že vyprávění, jež se zdá být faktograficky věcné, je spíše mezerovité a plné nedourčeností. V tom spočívá hlavní kinematografický trik tohoto zdánlivě průzračného díla, které by na základě svého námětu vyvolávalo spíš dojem, že Velkou cenu poroty v Cannes získalo za zobrazení sociální reality ve francouzských věznicích, případně etnických vztahů mezi jednotlivými frakcemi vězňů.Režisér Jacques Audiard se ale – soudě nejen dle rozhovorů, ale i...